6 krokov pre spávne umytie auta

Girl Washing Car

Umytie auta sa môže zdať ako jednoduchá záležitosť, ale pokiaľ chcete byť s výsledkom práce spokojný, môže to byť aj trochu zložitejšie. Možností je viac. Môžete dôverovať svojim schopnostiam a umyť si auto doma, alebo využiť služby čoraz populárnejších umývačiek áut. Ak sa však nechcete spoliehať na umývacie linky, prinášame vám pár užitočných rád, ktoré vám pri umývaní auta môžu pomôcť. Pretože aj pri umývaní auta doma sa dá viac pokaziť ako osožiť.

1. Pri umývaní auta používajte utierky na to špecializované
Predtým, ako sa pustíte do umývania auta, dôkladne vyberte utierku, s ktorou budete pracovať. Určite nepoužívajte kefy, hubky, papierové utierky ani staré tričká, ktoré by mohli lak na aute poškrabať. Ideálnym riešením sú utierky z mikrovlákna, ktoré sú určené priamo na umývanie auta.

2. Prvotné umytie auta tlakovou vodou
Dôležitým začiatkom umývania, najmä pri viac znečistených autách, je umytie auta tlakovou vodou. Pri umytí auta wapkou, tlakovým čističom, či záhradnou hadicou zmyjeme prach, blato a povrchovú špinu z auta. Po umytí auta vodou, pristúpime k naneseniu čistiaceho prostriedku určeného pre autá, ktoré necháme chvíľu pôsobiť. Následne auto opäť umyjeme vodou.

3. Dôkladné ručné umytie auta
Pripravte si dve nádoby s vodou. V jednej bude čistá teplá voda a v druhom čistá voda so špeciálnym prípravkom na umývanie auta. Pri čistení auta namočte handru z mikrovlákna najskôr do čistej vody a potom do vody s čistiacim prostriedkom a dôkladne prechádzajte krok za krokom po aute. Začnite na hornej polovici auta, kde je menej nečistôt a pokračujte smerom nadol. Nezabudnite na prahy, či na otvory pri nádrži. Nakoniec dôkladne opláchnite vodou.

4. Sušenie auta
Auto nenechávajte samovoľne uschnúť. Môže to spôsobiť nepekné fľaky a zaschnuté škvrny od vody ostanú viditeľné. Pri sušení auta je preto potrebné dôkladne celé auto utrieť. Tu je opäť vhodné použiť utierky z mikrovlákna, ktoré sú ideálnym pomocníkom pri čistení auta. Nepoužívajte krúživé pohyby, postupujte systematicky pozdĺž celého auta.

5. Oprava vrchnej vrstvy laku
Pokiaľ po vysušení auta uvidíte na povrchu auta drobné škrabance, ktoré zmiznú pri postriekaní vodou, ide o škrabance na vrchnej vrstve – bezfarebnom laku na aute. Tieto je ľahké odstrániť pomocou tekutého leštidla, ktoré aplikujete mikrovláknovou utierkou. Ak máte škrabance z umývacej linky, použite leštidlo na celé auto. Prílišné tlačenie nie je potrebné, leštidlo pracuje takmer samé, prílišný tlak by mohol odstrániť aj hrubšiu vrstvu bezfarebného laku, čo nie je žiaduce. Leštenie neopakujte príliš často, pri bežnom umývaní auta nie je veľmi žiadúce.

6. Voskovanie
Posledným krokom umývania auta je voskovanie auta. Na aplikátor naneste trochu vosku a aplikujte na panel karosérie. Nenanášajte na čierne plasty, kde môžete spôsobiť biele škvrny. Nechajte uschnúť podľa inštrukcií na obale a následne vyleštite, znova s použitím utierky z mikrovlákna.

Tešte sa z výsledku svojej práce. Prajeme príjemnú jazdu.