8 tipov ako udržať Vaše auto vo forme aj v zime

Zima a Váš automobil – to nie je len výmena letných pneumatík za zimné. V zime je nevyhnutné starať sa o Vaše auto oveľa viac ako v lete.

  1. Najväčší strašiak Vašej karosérie – posypová soľ

Začne snežiť, na cesty vyrážajú cestári a solia. Soľ a drobný štrk sa lepí na Vaše auto. Môže sa zdať, že umývanie auta v zime je nerozumná aktivita, ale vyplatí sa. Soľ totiž môže rýchlo spustiť koróziu Vášho podvozka. Neobávajte sa takisto investovať do vosku, ktorý odpudzuje vodu. Pozor, svoje auto umývajte maximálne do – 5 stupňov, a aj to po predchádzajúcom zahriatí.

  1. Sušenie auta

Po umytí svoje auto vysušte. Vyplatí sa byť naozaj starostlivý a vysušiť časti, kam by mohla voda zatiecť. V zime totiž hrozí, že gumové obloženie dverí zamrzne. V prípade, že sa tak stane, noste v aute rozmrazovací prípravok.

  1. Čo so zamrznutými stieračmi?

Určite sa Vám to už stalo. Necháte auto stáť vonku v chlade a zrazu sa Vám stierače prestanú hýbať. V tomto prípade v žiadnom prípade stierače neodtrhávajte. Majte po ruke rozmrazovač, ktorým stierače polejete. Pokiaľ viete, že sa Vám takéto niečo môže stať, podložte stierače novinami alebo použite špeciálnu fóliu na čelné sklo, ktoré zamrznutiu zabráni.

  1. Neodpáľte si klimatizáciu

Z času na čas zapnite klimatizáciu aj v zime. Táto zbaví interiér auta vlhkosti, čím sa zníži riziko poškodenia systému, ktoré škodí, pokiaľ klimatizáciu nebudete celú zimu používať.

  1. Pozor na ručnú brzdu

Určite Vás už v autoškole upozorňovali na zaťahovanie ručnej brzdy v mínusových teplotách. V prípade, že udrú silné mrazu, môže sa stať, že brzda zamrzne a kolesá sa zablokujú. Namiesto toho sa radšej vyhnite parkovaniu v kopcoch a nezabudnite zaradiť rýchlostný stupeň 1.

  1. Špeciálne tankovanie

Na všetkých čerpacích staniciach Vám v zime budú ponúkať špeciálnu naftu do nízkych teplôt. Bežná motorová nafta totižto tuhne už od mínus 10 stupňov. Tá zimná totiž vydrží mráz až do -20 C°.

  1. Väčšia spotreba?!

Buďte si vedomý, že spotreba paliva vo vašom aute bude v zimnom období väčšia v porovnaní s letnou sezónou. Týka sa to najmä automobilov, ktoré parkujú v exteriéri a nemajú zabezpečené garážové státie. Pri štartovaní sa tak spustí väčšia spotreba, nakoľko sa jednotlivé komponenty v motore viac namáhajú. Pri štartovaní a rozjazde tiež myslite na to, že nesmiete hneď naraz pridať, ale zrýchľovať postupne, aby sa váš stroj zbytočne nenamáhal.

  1. Nezabudnite aj na vodu do ostrekovačov

V zimnom období nezabudnite na výmenu letnej zmesi do odstrekovačov za tú zimnú. Takáto vydrží maximálne do -20 C° a preto ak sa chystáte do väčších mrazov použite kvapalinu s ešte nižším bodom mrznutia. Okrem zamrznutia v nádržke totiž hrozí aj zamrznutie vody v hadičkách, ktoré vedú k tryskom alebo priamo do nich.