Ako vybrať pneumatiky?

Handsome Businessman Working on Laptop at His Office

AKO VYBRAŤ PNEUMATIKY

Kúpiť dobré pneumatiky sa zdá byť hračka. Trh ponúka širokú škálu modelov od tých najobyčajnejších až po úplne výnimočné. Avšak, vybrať dobre a zároveň správne, môže byť pre bežného užívateľa dosť náročné. A i keď intuitívne asi tušíme, aké parametre by tá naša pneumatika mala spĺňať, vyznať sa v spleti možností a určiť, čomu venovať pozornosť, nemusí byť vôbec ľahké. Ak aj vy tápete, pomôcť vám môže zhrnutie tých najdôležitejších informácií.

ZA KAŽDÉHO POČASIA

Azda najzákladnejšie kritérium pri výbere pneumatík súvisí s dezénom. Hustota dezénu určuje kontaktnú plochu pneumatiky s vozovkou, a tým aj jej možnosti odvádzania vody a nečistôt z nej. Dezén je rozhodujúci v otázke priľnavosti, ale aj hlučnosti a spotreby paliva (tieto tri parametre sú súčasťou označenia pneumatiky).

V ponuke sú pneumatiky letné, hrubšie zimné, označené písmenami M a S (angl. mud and snow, teda blato a sneh), ale aj celoročné, ktoré môžu (ale nemusia!) v určitých prípadoch znamenať zlatú strednú cestu, či dokonca predčiť špecializovaných konkurentov. Záleží však najmä na kvalite danej pneumatiky, aby sa nestalo, že vo výsledku nám pneumatika „nesadne“ ani v lete, ani v zime.

Legislatívne povinné prezúvanie zimných pneumatík zakotvené nie je. Vyhláška ich však prikazuje vtedy, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza. A to aj v prípade, že sa takéto podmienky dajú na plánovanej trase očakávať. Hĺbka dezénu by nemala klesnúť v zime pod
3 mm, v lete pod 1,6 mm
. Pozor, v niektorých krajinách sa viaže povinnosť prezúvania zimných pneumatík ku konkrétnemu dátumu, v iných súvisí s počasím.

NA VEĽKOSTI ZÁLEŽÍ

Informácie o tom, aké rozmery a druhy kolies a pneumatík môžete vo svojom aute použiť, nájdete v technickom preukaze, zvyčajne v riadku 41. Použitie správnych pneumatík môže byť súčasťou cestnej kontroly, STK alebo predmetom skúmania pri škodovej udalosti.

Parametre sú uvedené aj na samotnej pneumatike. Konkrétne je to:

  • šírka pneumatiky v milimetroch
  • profilové číslo, ktoré označuje percentuálny pomer medzi výškou bočnice a šírkou pneumatiky (napr. pri označení 245/40 R17 predstavuje výška pneumatiky 40% z 245 mm)
  • vnútorný priemer pneumatiky v palcoch, a teda aj priemer disku
  • index nosnosti (LI z anglického Load Index), ktorý udáva maximálne možné zaťaženie pneumatiky v kg – použiť možno iba pneumatiku s rovnakým alebo vyšším indexom záťaže ako je uvedené v technickom preukaze vozidla!
  • index rýchlosti (SI z anglického Speed Index) pre označenie maximálnej konštrukčnej rýchlosti pneumatiky – opäť platí, že používať môžete len rovnaký alebo vyšší index rýchlosti než uvádza TP (výnimkou sú zimné pneumatiky, kde index rýchlosti môže byť znížený o jeden stupeň)
  • a iné skratky, napr. DOT (skratka výrobného závodu a dátum výroby pneumatiky uvádzaný ako štvormiestne číslo vyjadrujúce týždeň a rok výroby, napr. pneumatika DOT 3017 bola vyrobená v 30. týždni roku 2017), M+S (označenie celoročnej, prípadne zimnej pneumatiky, ak je súčasťou obrázok snehovej vločky)

STO VODIČOV, STO CHUTÍ

Významným kritériom výberu je jednoznačne aj spôsob jazdy, aký preferujeme – rýchlosť, terén, v ktorom sa pohybujeme, množstvo kilometrov či nároky na spotrebu. Pri športovejšej, rýchlejšej jazde a väčšom počte najazdených kilometrov (nad 1 000 km mesačne) treba klásť dôraz najmä na dobrú priľnavosť a ovládanie na mokrom povrchu a zvoliť radšej prémiové značky, napr. CONTINENTAL, DUNLOP, GOODYEAR, BRIDGESTONE alebo MICHELIN.

Pri normálnej rýchlosti a menšom počte kilometrov (500 km a viac mesačne) dbáme na vyváženosť parametrov a dobrý kilometrový výkon a v takom prípade možno odporučiť aj značky strednej triedy, ako FULDA, FIRESTONE, KLEBER, UNIROYAL či BFGOODRICH.

Pre normálnu rýchlosť, menší počet kilometrov (do 500 km mesačne) a krátke vzdialenosti sú vhodné značky strednej, ale aj nižšej triedy, napr. BARUM, MATADOR a SAVA. Kupovať prémiové značky v takomto prípade nemá zmysel.

Samozrejme, výber výrobcu sa automaticky premietne aj do ceny pneumatiky. Keď však vezmeme do úvahy, že je to jediná kontaktná plocha vozidla s vozovkou, šetrenie na úkor kvality asi nie je na mieste.

 

DOBRÁ RADA NAD ZLATO

Keď už viete, aký druh a rozmer pneumatiky potrebujete a na akú jazdu ju budete používať, zvážte aj recenzie. Či už tie spotrebiteľské, ale aj odborné, najmä informácie od osvedčených testerov a motoristických časopisov, ktoré prinášajú aktuálne porovnanie najdôležitejších parametrov pneumatík. Pomôcť môžu aj konzultácie s odborným predajcom alebo niektoré webshopy, ktorých moduly vedia automaticky prepočítať údaje k správnemu obutiu. A v neposlednom rade nezabúdajte na vlastnú skúsenosť!