Autonómne autá – budúcnosť alebo sci-fi film?

Prudký rozvoj informačno-komunikačných technológií a rýchly vedecký pokrok sa v posledných rokoch skloňuje aj v automobilovom priemysle. Elektromobily a autonómne autá sú naša budúcnosť. Pokiaľ elektromobily už brázdia aj slovenské cesty, autonómne automobily sú zatiaľ len na úrovni bádania. Výrazný rozruch spôsobili výrobcovia Tesla, ktorí nedávno na trh priniesli model S s autopilotom na palube.

Autonómne automobily, v ktorých sa len veziete a riadenie prenechávate počítaču, je pre bežného vodiča zatiaľ len fikcia. Určite potrvá ešte nejaký čas, kedy technológie dosiahnu taký stupeň vývoja, kedy bude takáto jazda bezpečná ako pre vodiča tak aj pre jeho okolie. Aj keď sa môže zdať, že autonómne automobily sú len otázkou posledných desiatich rokov, nie je tomu tam. Prvá myšlienka vznikla už v roku 1920 v New Yorku. Prvé autonómne auto bolo vyrobené už v roku 1986 v americkej Pensylvánii. Len pre zaujímavosť, auto pozostávalo z výkonného počítača, ktorý sa počítal na 100 MFLOPS, čo je asi 1/10 toho, čo majú dnešné Apple Watch hodinky a procesor bol veľký ako chladnička s výkonom 5000 W.

A prečo je bezpečnosť autonómnych automobilov stále nie stopercentná?
Vývojári, ktorí intenzívne pracujú na týchto autách pri svojich testoch využívajú len jednoduché úseky ciest – najčastejšie prázdne diaľnice a dobre vyznačené cesty, kde len v ojedinelých prípadoch môže dôjsť k neočakávaným situáciám. Aj v tomto prípade systém funguje len keď svieti slniečko a viditeľnosť je takmer stopercentná. Neprehľadná a nepredvídateľná situácia v premávke je zatiaľ týmito automobilmi nezvládnuteľná.
To, aby boli autonómne automobily skutočne bezpečné je nevyhnutné vyvinúť softvér do takého stupňa vývoja, aby bol porovnateľný s ľudským mozgom. Vedci musia dokonale poznať tento dokonalý systém v ľudskom tele, aby pochopili princíp vyhodnocovania nebezpečenstva a spôsob riešenia situácií v premávke. Ako avizujú vývojári, prelom cestnej premávky príde už v roku 2020, kedy budú na predaj prvé automobily s elektronickými asistenčnými systémami, ktoré už dnes vedia viesť auto vo svojom pruhu, udržiavať odstup a zaparkovať.
Budúcnosť v cestnej premávke je teda jasná – vyššia bezpečnosť na cestách, odstránenie ľudských chýb, zníženie počtu priestupkov, menej zlých udalostí, úspory na pohonných hmotách…

 

Zdroj obrázku: https://fairwheels.com/2017/09/15/autonomous-driver-less-cars-negative-and-positive-aspects/