Dovolenka autom

DOVOLENKA AUTOM

Len čo začne kalendár zaváňať letnou sezónou, tisícky turistov sa denne vydávajú za oddychom. Či už k moru alebo do hôr, čoraz viac ľudí pritom volí cestu autom. Ako každý spôsob dopravy, aj dovolenka autom má svoje pre a proti a je vhodné dobre sa na ňu pripraviť.

Nesporne, jednou z najväčších výhod je flexibilita a nezávislosť. Vodič a jeho posádka sami rozhodujú o tempe jazdyfrekvenciii dĺžke prestávok. Vy určujete, kedyvyrazíte z domu, aj kedy plánujete doraziť do cieľa. A pri odchode jednoducho nasadnete do auta. Nezdrží vás check-in alebo vyčkávanie na stanici. Problémom nie je ani neplánovaná odbočka za miestnymi zaujímavosťami alebo krátka zastávka na zvečnenie tamojšej panorámy. Slobodupohybu si zachováte aj v mieste pobytu. Preskúmať tak môžete aj širšie okolie a vzdialenejšie atrakcie.

V porovnaní s inými spôsobmi dopravy, ponúka auto miesto pre viac batožinya komfortnúrýchlu jazdu. Okrem toho, autom sa dostanete aj na miesta, ktoré sieť hromadnej dopravy nepokrýva. A nakoniec, v prípade plne obsadeného auta, je takýto typ cestovania aj finančne výhodnejší.

Ako obmedzeniemožno vnímať vzdialenosťcieľovej destinácie. Viesť auto stovky kilometrov v noci, v horúčave či v kolóne kladie na vodiča vysoké nároky, preto sú vhodnejšie skôr krátke až stredne dlhé trasy. V ideálnom prípade sa v aute vezú aspoň dvaja šoféri. Vzhľadom na dĺžku cesty je treba riešiť aj otázku tankovaniaa naplánovať odbočku na čerpaciu stanicu tak, aby vás prázdna nádrž náhle neprekvapila kdesi na diaľnici.

Zabudnúť nemožno ani na spoplatnenie diaľnica komunikácií, nároky na vodiča kladie aj znalosť dopravných predpisov a obmedzenívo všetkých krajinách, ktorými vozidlom prechádza. Nevýhodou je, že počas turistickej sezóny autom poľahky uviaznete uprostred kolónya cesta sa tak natiahne na dlhé hodiny. A keď konečne dorazíte do cieľa, je treba nájsť voľné parkovacie miesto.

Ako teda postupovať v prípade, že sa chystáte na dovolenku autom?

  1. Stanovte si predbežný rozpočet dovolenky, do ktorého zahrniete nielen ubytovanie a stravu, ale aj pohonné hmoty, ako tri najnákladnejšie položky cesty.
  2. Naplánujte si presnú trasu a možné zastávky, či už z dôvodu tankovania alebo odpočinku. Únava z cesty, monotónnosť diaľnic a mikrospánok vedia poriadne potrápiť. Preto zaraďte do plánu cesty pravidelný oddych, ľahké avýživné jedlo a dostatok tekutín. Nezabudnite na aktuálnu mapualebo GPS navigáciu, ktorá zohľadní aj prípadné uzávierky, nehody či kolóny na cestách.
  3. Nechajte si skontrolovať autoalebo to urobte samy. Plne naložené auto sa pri dlhej trase na rozhorúčených cestách správa inak ako obyčajne. Preverte stav motora,pneumatík(aj rezervu), žiaroviek, zásobu olejavodya fľašu destilovanej vody do auta aj pribaľte. Nezabudnite ani na brzdypovinnú výbavu auta. U nás je to neexspirovaná lekárnička, reflexná vesta a výstražný trojuholník. Hodiť sa môže aj malá súprava náradia a rukavice.
  4. Pripravte si doklady. Pre vás i  auto. Potvrdenie o STK, EK, občiansky, vodičský a zdravotný preukaz, resp. pas (u malých detí). Preverte ich platnosťa investujte do poistenia. Pre vás i auto. Naštudujte si dopravné predpisy(najmä najvyššiu povolenú rýchlosť) všetkých krajín, v ktorých budete šoférovať. Pozor na obmedzenia dovozu potravín. V závislosti od vašich jazykových schopností zvážte aj možný spôsob komunikácie.
  5. Pribaľte do auta aj pár užitočných drobností– pero, dáždnik, vrecko na odpadky, papierové a vlhčené utierky, vreckový nožík, slnečné clony, dôležité telefónne čísla a pod. Dlhú cestu vám iste spestrí dobrá hudbahry do auta, najmä, ak cestujete spolu s deťmi.