Končí Tesla na automobilovom trhu?

Americký výrobca elektromobilov sa vždy pohyboval na tenkom ľade. Najväčší vizionár Elon Musk mal obrovskú výhodu, že dôvera v neho zo strany investorov bola vždy veľká. Po tragickej nehode modelu X, ktorý sa pohyboval v režime autopilot, však táto dôvera začala upadať. Akcie spoločnosti zaznamenali rekordný prepad. A tak aj preto Musk vo svojom kresle končí.

Mnoho skeptikov predpovedá krach Tesly už niekoľko rokov. Ich počet sa navýšil s neschopnosťou automobilky naštartovať výrobu modelu 3, ktorý mal byť ekonomickou spásou a vytiahnuť podnik do kladných čísel. To sa však neudialo.

Predpoklady sa stali skutočnosťou a vizionár a neriadená strela Elon Musk končí na mieste predsedu správnej rady. Okrem toho, na urovnanie s americkou komisiou pre cenné papiere a burzy musí Tesla aj Musk zaplatiť každý po 20 miliónov dolárov. Dôvodom je, že Musk koncom augusta informoval na svojom twitterovom účte, že uvažuje o stiahnutí akcií Tesly z verejného obchodovania. Tento výrok nemal skutočný podklad, bol nepravdivý a zavádzajúci, avšak aj napriek tomu vyvolal chaos na burze, čím poškodil investorov. Elon Musk sa preslávil vďaka elektromobilom, jeden poslal do vesmíru vo vlastnej rakete Falcon Heavy, chce letieť na Mars, vystaval impozantnú Gigatováreň a presadzuje projekt Hyperloop ako dopravu budúcnosti.

Okrem iného Tesla končí s bezplatným nabíjaním svojich elektromobilov. Päť rokov budovala svoju sieť nabíjačiek Supercharger, pričom ide o najlepšiu a najrozsiahlejšiu sieť pre rýchle nabíjanie elektromobilov. Majitelia áut ich za určitých podmienok mohli využívať bezplatne, avšak tomu je už koniec. Išlo o ďalší krok v snahe o zníženie nákladov, nakoľko sa aktuálne stále pohybuje v červených číslach.

Za spoločnosťou, ktorá v júli oslávila svoje 15-te narodeniny, stoja vizionári zo Silicon Valley v USA. Dôvodom vzniku spoločnosti bolo zabezpečenie nezávislosti od ropy a vedomie, že lítiovo-iónové batérie, ktoré už dnes existujú, je možné využiť, okrem mobilných telefónov a laptopov, aj v autách. Tesla má veľa fanúšikov, ale aj odporcov. Jedno im však nemožno odoprieť. Za tých pár rokov dokázali vydláždiť cestu budúcnosti, pomocou automobilov bez spaľovacích motorov.