Nákup auta na splátky

auta na splatky

Nákup auta nepatrí k najlacnejším záležitostiam, či už ide o auto nové alebo jazdené. Ak na jeho kúpu nemáte potrebné prostriedky a zároveň viac nechcete alebo nemôžete čakať, máte na výber z viacerých možností. Peniaze vám môžu požičať príbuzní a priatelia, ale ak do vzťahov nechcete miešať dlhy, riešením je nákup auta na splátky.

Existujú dva spôsoby splátkovania: lízing a úver. Každý z nich má svoje pre a proti, no postup je veľmi podobný. V prípade lízingu ide o dočasný prenájom s pravidelnými mesačnými alebo štvrťročnými splátkami. Zákazník je na istý čas, zväčša 3-5 rokov, len užívateľom, nie vlastníkom vozidla. Tým sa stáva až po uhradení symbolickej odkupnej čiastky na konci splátkového obdobia. Pri problémoch so splácaním môže lízingová spoločnosť na predmet lízingu pokojne siahnuť. V opačnej situácii, v prípade predčasného splatenia, zaplatí kupujúci vysoký poplatok.

Rátať treba aj so vstupným poplatkom, akontáciou, teda akousi zálohou za produkt vo výške asi 20-60% z celkovej ceny. V prípade drahších vozidiel to môže byť pomerne veľká suma peňazí, preto, ak takúto hotovosť nemáte, je pre vás výhodnejšia klasická pôžička. V záujme rozšírenia klientely už ale mnoho lízingových spoločností od tohto poplatku upúšťa. V každom prípade, vybavenie lízingu je pomerne jednoduché a má menej prísne podmienky než pôžička. Záujemca nepotrebuje dokladovať príjem, ani ručiteľa. Stačí si len vybrať vozidlo a lízingovú spoločnosť. Nechať si vypracovať ponuku, požiadať o financovanie a prihlásiť auto na dopravnom inšpektoráte.

Druhou možnosťou je požiadať o klasickú pôžičku (neexistuje úver vytvorený špeciálne pre kúpu auta). Postup je aj pri tomto spôsobe kúpy auta veľmi jednoduchý. Vyberiete si vozidlo, v závislosti od jeho ceny požiadate o úver a prihlásite vozidlo na dopravnom inšpektoráte. Na trhu je dnes veľký výber produktov a spoločností, vybavenie je veľmi rýchle (SMS, on-line pôžička) a klient nepotrebuje dokladovať účel úveru. Kúpiť môže auto nové i jazdené.

Peniazek dispozícii ihneď po preukázaní schopnosti splácať. Na to potrebujete potvrdenie o príjme za posledné 3 mesiace, ktoré sa preveruje aj v Sociálnej poisťovni. Pôžičku vám teda nemusia schváliť automaticky. Pokiaľ je žiadateľ nezamestnaný, je nutné zdokladovať iný príjem, napr. dôchodok, rodičovský príspevok, sociálne dávky. Ak toho nie je schopný, potrebuje k schváleniu pôžičky ručiteľa. Opatrné sú spoločnosti aj pri schvaľovaní úveru v pokročilom veku žiadateľa.

Ako pri lízingu, aj pri pôžičke spláca zákazník mesačné splátky, s tým rozdielom, že majiteľom vozidla je od začiatku on a nie poskytovateľ úveru. K splátke je prirátané aj poistenie a provízia. Počítať treba aj s poplatkom za poskytnutie úveru. Celková cena vozidla teda môže byť vyššia než pri lízingu. Najmä pri nebankových spoločnostiach, ktoré požičiavajú za najhorších podmienok.

Všeobecne platí, že čím dlhšie sa úver spláca, tým nižšia je splátka, ale tým viac zákazník preplatí. Kratšia splátka je vyššia, ale istejšia. Dĺžka a výška splátok je variabilná. Zákazník môže počas splátkového obdobia písomne požiadať o vyplatenie alebo predčasné ukončenie zmluvy a spoločnosť mu zníži / odpustí úroky z budúcich splátok.

Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob splátkovania, pred kúpou si prejdite nezávislé hodnotenia, odborné aj užívateľské recenzie a fóra. A poriadne si preverte, za čo všetko a v akej výške zaplatíte.