Volkswagen – auto pre ľudí

VOLKSWAGEN

Fenomén vo svete automobilového priemyslu s viac ako 80-ročnou tradíciou a inovatívnym prístupom, najväčší európsky producent automobilov, člen medzinárodnej skupiny Volkswagen Group. To je Volkswagen, gigant z Wolfsburgu, ktorý sa zrodil z myšlienky vyrobiť ľudové auto.

Automobilka vznikla už v roku 1937 s cieľom skonštruovať vozidlo, ktoré si môže dovoliť každý pracujúci občan. Je zaujímavé, že túto ideu presadzoval Adolf Hitler, ktorý koncepciou poveril Ferdinanda Porscheho. Tak vznikla Spoločnosť pre prípravu nemeckého ľudového vozidla, ktorá sa o rok neskôr premenovala na Volkswagenwerk GmbH. Hitler, inšpirovaný dizajnom Tatroviek, osobne navrhol charakteristický zaoblený tvar budúcich automobilov.

Už čoskoro sa spoločnosť stala najväčším výrobcom osobných áut v Nemecku, hoci väčšina zamestnancov boli ľudia na nútených prácach. Po vojne bola výroba obnovená pod britským vedením. V 50. rokoch začala automobilka expandovať do sveta a predaj sa rozšíril takmer na všetky kontinenty.

Postupne vznikol z Volkswagenu koncern spájajúci niekoľko samostatných značiek:
v 70. rokoch sa spoločnosť spojila s automobilkou dnes známou pod menom Audi, v 80. rokoch sa stala jeho súčasťou aj španielska značka Seat, v ďalšej dekáde sa pripojila česká Škoda Auto atď. V súčasnosti spája 12 značiek zo siedmych európskych krajínVolkswagen, osobné vozidlá, Audi, SEAT, ŠKODA, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Volkswagen, úžitkové vozidlá, Scania a MAN.

Samotná značka „Volkswagen, osobné vozidlá“ patrí k jadru koncernu a produkuje automobily v 14 krajinách pre zákazníkov vo viac ako 150 krajinách sveta, pričom zamestnáva vyše 200 000 ľudí. S viac ako 65 modelmi pokrýva všetky kľúčové oblasti automobilového trhu. V minulosti kraľoval dopytu VW Beatle, ktorý bol alfou a omegou výroby, dnes patria k najúspešnejším modelom VW Passat, v 90. rokoch prezývaný aj vozidlo manažérov a VW Golf, ktorý nadviazal na úspechy svojho predchodcu, legendárneho Chrobáka a dokonca ho prekonal.

V roku 1991 vstúpil Volkswagen aj na slovenský trh. Dnes patrí k najvýznamnejším, najdlhšie pôsobiacim a s počtom  viac ako 12 000 zamestnancov aj najväčším spoločnostiam v krajine. Prevádzkuje 4 fabriky: v Bratislavskej Devínskej Novej Vsi, Stupave, Martine a v Košiciach, pričom Bratislavský závod je jediným na svete, vyrábajúcim vozidlá piatich značiek na jednom mieste (VW Touareg, Audi Q7, VW up!, ŠKODA Citigo, SEAT Mii a korosérie pre Porsche Cayenne). Svoju produkciu vyváža do 148 krajín sveta, najmä do Nemecka, USA a Číny.

Nadšenci môžu navštíviť závod v Bratislave alebo v Martine a z bezprostrednej vzdialenosti sledovať výrobu nového automobilu. Milovníkov adrenalínu azda poteší zážitková jazda offroadovým terénom na Touaregu. Skrátka a dobre, Volkswagen vie ako osloviť ľudí, jeho aktivity a 80-ročné skúsenosti hovoria jasnou rečou. A nie nadarmo je nositeľom mena „ľudové vozidlo“.